Results for 'Pojęć W. Starożytnych Tekstach Indyjskich'

929 found
Order:
  1. Joanna jurewicz.Język Tajemny Rytuału Jako Próba Definiowania & Pojęć W. Starożytnych Tekstach Indyjskich - 2004 - Studia Semiotyczne 25:213.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Język tajemny rytuału jako próba definiowania pojęć w starożytnych tekstach indyjskich (brahmany).Joanna Jurewicz - 2004 - Studia Semiotyczne 25:213-227.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  23
    From Metapsychologie to Realpsychologie: archetypal imagery in the psychologies of C.G. Jung and J. Hillman.Krzysztof Czapkowski & Andrzej Pankalla - 2023 - Analiza I Egzystencja 62:43-64.
    Choć teorie C.G. Junga i J. Hillmana były już dogłębnie analizowane w licznych tekstach, prezentowany artykuł ma na celu wprowadzenie nowego spojrzenia na genealogię ich koncepcji. Śledząc historię pojęć obrazu psychicznego oraz archetypu, tekst rekonstruuje ewolucję ich myśli na kanwie dwóch jakościowych podejść psychologii: freudowskiej Metapsychologii (pierwotnie rozumianej jako psychoanalityczną naukę skoncentrowaną na zastąpieniu metafizyki) oraz diltheyowskiej Psychologii Realnej (deskryptywnej psychologii badającej aktywność duszy). Prezentowane studium skupia się na okresie 1912-1979 rozciągającym się od ustanowienia integralnej szkoły jungowskiej do (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  9
    Dylematy tożsamości: Wokół autowizerunku filozofa w powojennej myśli francuskiej.Marek Kwiek - 1999 - Poznań: Marek Kwiek.
    Prezentowana tu książka jest poświęcona relacjom między filozofią a polityką, politycznemu zaangażowaniu filozofii bądź jej ucieczce przed owym zaangażowaniem. W moim ujęciu pytania o autowizerunek filozofa w XX wieku są pytaniami o jego uwikłania, i uwikłania jego filozofii, w politykę. Nigdy wcześniej filozofowie nie żywili takich nadziei na przemodelowanie społeczeństwa z pomocą polityki (i tym się różnili od licznych wcześniejszych utopistów) zgodnie ze swoją filozoficzną wizją jak właśnie w XX wieku. Jest to zarazem książka o tradycyjnych antynomiach i opozycjach filozoficznych: (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  7
    Tworzenie pojęć w logice koinbinatorycznej.Jean Pierre Ginisti - 1990 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 7:33-47.
    Przedmiotem pracy jest logika kombinatoryczna, gałąź logiki ufundowana przez tak ich autorów, jak Schönfinkel i Curry, której najbardziej znaczącą cechą jest tworzenie języków formalnych pozbawionych zmiennych. U pierwszym rzędzie przedstawia się pojęcia bazowe tego przedsięwzięcia, tj. teorię kombinatorów i teorię funkcjonalności. Podejmując i kontynuując rezultaty, jakie osiągnął Curry, autor poddaje analizie sposób, w jaki można otrzymać zupełny zbiór aksjomatów dla rachunku zdaniowego intuicjonistycznego, wychodząc od utworzenia zupełnego zbioru kombinatorów pierwotnych.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  13
    Rekonstrukcja pojęć w Szkole Lwowsko-Warszawskiej. Teoria i praktyka.Anna Brożek - 2022 - Roczniki Filozoficzne 70 (2):155-179.
    Pojęcia były zawsze jednym z najważniejszych obiektów badań filozoficznych. Szczególnie duży wkład do teorii analizy pojęć wnieśli przedstawiciele polskiej gałęzi XX-wiecznej filozofii analitycznej, czyli Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Badaniom filozoficznym w tej szkole przyświecał postulat jasności myślenia i mowy. Analiza i doskonalenie pojęć oraz języka filozoficznego jako ich nośnika były naturalnym wyrazem programu metodologicznego, jaki formacji tej nadał jej założyciel, Kazimierz Twardowski. W artykule przedstawiona jest procedura rekonstrukcji pojęć, stosowana powszechnie w szkole Twardowskiego. Okazuje się, że pomimo głębokich niekiedy (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. Mit psychologiczny w starożytnych Indiach (fragmenty).Maryla Falk - 2007 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 3:147-179.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8. Orfeusz i religia starożytnych Greków.W. K. C. Guthrie - 2011 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 4 (19).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  39
    „Libertariański”, „libertarianin”, „libertarianizm”. Wczesna historia pojęć w Stanach Zjednoczonych.Dorota Sepczyńska - 2012 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 18:183-202.
    Celem artykułu jest ukazanie nieznanych w Polsce dziejów libertarianizmu w Stanach Zjednoczonych. Porządkując sposoby rozumienia i opisywania libertarianizmu podejmuje on dyskusje z tezami utożsamiającymi libertarianizm z doktryną prokapitalistyczną czy prosocjalistyczną czy identyfikującymi go z anarchizmem. Prezentacja historii użycia pojęć „libertariański”, „libertarianin”, „libertarianizm”, od II połowy XIX wieku do lat 40. XX wieku, koncentruje się przede wszystkim na aspekcie myśli, ale także odwołuje się do dziejów ruchów społecznych. Kończy się próbą zdefiniowania libertarianizmu. The aim of this paper is to show (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  8
    Refleksje o Karolu Marksie w polskich tekstach filozoficznych (wybór z lat 1950–2017).Irena Bednarz - 2018 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria:37-53.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  9
    O orfickim języku mitu.Daniel Zarewicz - 2009 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 15:225-240.
    Przekaz legendarnego Orfeusza już przez autorów starożytnych identyfikowany był z niejasną i trudną symboliką. Język ten, pomimo swojej niejasności, był najlepszą drogą do komunikacji pomiędzy bogami a ludźmi. Niniejszy artykuł jest kolejną próbą, na podstawie starożytnych przekazów, współczesnej literatury krytycznej i refleksji autora, opisania orfizmu: starożytnego fenomenu łączącego ze sobą przekaz religijny, filozoficzny, antropologię i teologię. Zjawisko to wciąż nie jest dostatecznie rozumiane, mimo, że odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu się mentalności i duchowości współczesnego człowieka. Orfizm jako starożytna (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  11
    Granica i centrum. Problem struktury pojęć w modelu przestrzeni pojęciowych.Aleksander Gemel - 2020 - Filozofia Nauki 28 (2):25-46.
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13. O istocie niemieckiej nauki.F. W. J. Schelling - 2000 - Idea Studia nad strukturą i rozwojem pojęć filozoficznych 12 (12).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  44
    O wykorzystaniu pojęć semiotycznych Jerzego Kmity w opisie komunikowania niewerbalnego.Dorota Angutek - 2011 - Filo-Sofija 11 (12 (2011/1)):329-346.
    Author: Angutek Dorota Title: ON THE ROLE OF JERZY KMITA’S SEMIOTIC CONCEPTS IN DESCRIPTION OF NONVERBAL COMMUNICATION (O wykorzystaniu pojęć semiotycznych Jerzego Kmity w opisie komunikowania niewerbalnego) Source: Filo-Sofija year: 2011, vol:.12, number: 2011/1, pages: 329-346 Keywords: SEMIOTICS, SIGN, NONVERBAL COMMUNICATION, HAPTIC COMMUNICATION, CULTURE, CONVENTION Discipline: PHILOSOPHY Language: POLISH Document type: ARTICLE Publication order reference (Primary author’s office address): E-mail: www:The author discusses various approaches to nonverbal communication and tries to provide a general descriptive account of the problem in (...)
    No categories
    Direct download (6 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  4
    W kwestii „teistycznych” i „ateistycznych" systemow indyjskich.Franciszek Tokarz - 1967 - Roczniki Filozoficzne 15 (1):73-88.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16. Powstanie pojęć ogólnych i abstrakcyjnych w myśleniu archaicznym - na przykładzie rygwedyjskiego pojęcia áṁhas.Joanna Jurewicz - 2010 - Studia Semiotyczne 27:81-92.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17. Śmierć z wyboru w religiach indyjskich.Jacek Sieradzan - 2006 - Archeus. Studia Z Bioetyki I Antropologii Filozoficznej 7:115-123.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18.  20
    O trudnościach w precyzowaniu pojęć pedagogiki.Dorota Horbaczewska - 1993 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 9:23-31.
    Język nauk pedagogicznych wielokrotnie poddawany był krytyce. Jego porządkowanie należy rozpocząć od sprecyzowania pojęć: „wychowanie”, „kształcenie” i „nauczanie”, uważanych za podstawowe pojęcia pedagogiczne, a dotąd nieokreślone w sposób zyskujący aprobatę przynajmniej większości pedagogów. Większość kontrowersji i sporów dotyczy przede wszystkim treści i zakresu pojęcia „wychowanie ". Różnorodność ujęć i sposobów użycia tego terminu powoduje trudności w porozumiewaniu się, wieloznaczność i chaos w dyskusjach i rozważaniach pedagogicznych. Analiza literatury ze zwróceniem szczególnej uwagi na definicje omawianego pojęcia i codzienna praktyka pedagogiczna (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19. Epoki świata. Pierwsza księga: Przeszłość.F. W. J. Schelling - 2000 - Idea Studia nad strukturą i rozwojem pojęć filozoficznych 12 (12).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20. Zautomatyzowane rozwiązywanie odesłań występujących w tekstach prawnych.Franciszek Studnicki & Beata Polanowska - 1983 - Studia Semiotyczne 13:65-90.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. Zagadnienie intelektu w tekstach św. Tomasza z Akwinu, Franciszka Suareza i Georga Gutkego.Adam Aduszkiewicz - 1988 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 33.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  20
    Umiejętność definiowania pojęć moralnych przez dzieci niewidome i widzące w wieku 8-15 lat.Adam Biela - 1981 - Roczniki Filozoficzne 29 (4):123-139.
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23. Funkcjonowanie metaznaków w tekstach francuskich.Krzysztof Bogacki - 1970 - Studia Semiotyczne 1:67-74.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24.  17
    W niewoli pojęć (Carl Schmitt, Teologia polityczna).Sławomir Sierakowski - 2001 - Etyka 34:184-189.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  13
    Formy zawierania małżeństw w Indiach starożytnych; ich geneza i rozwójFormy zawierania malzenstw w Indiach starozytnych; ich geneza i rozwoj.Ludwik Sternbach, Hanna Waƚkówna & Hanna Walkowna - 1971 - Journal of the American Oriental Society 91 (4):544.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  1
    Kontrreformacja i herezja w tekstach Leszka Kołakowskiego. Próba przebudowy terytorium.Norbert Frejek - 2024 - Studia Philosophica Wratislaviensia 19 (2):19-38.
    Leszek Kołakowski (1927–2009) is known primarily as a researcher and critic of Marxism. However, his research on the philosophy of religion, especially the Reformation and Counter-Reformation, is less known. The text presents the Polish philosopher’s position on the phenomenon of heresy and orthodoxy, showing the role of both phenomena and their mutual interpenetration. Orthodoxy is a function of heresy, and heresy is a causative function of orthodoxy. The Reformation is considered a reaction to the tension between the religious consciousness of (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27.  11
    Rola schematow uogolniających w tworzeniu się pojęć u dziecka.Maria Grzywak-Kaczyńska - 1960 - Roczniki Filozoficzne 8 (4):55-91.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28.  5
    Kult drzew w tradycji mitologicznej i religijnej starożytnych Greków i Rzymian.Idaliana Kaczor - 2001 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 3:1-147.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29. W kręgu pojęć wizualnych. Kategoria disegno.Roman Konik - 2013 - Studia Philosophica Wratislaviensia 8 (2).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30.  6
    Umiejętność definiowania pojęć moralnych przez dzieci niewidome i widzące w wieku 8-15 lat.Joanna Sowa - 1981 - Roczniki Filozoficzne 29 (4):123-139.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. Granice i terytorium w Europie - proces kształtowania się i znaczenie pojęć.Monika Trojanowska-strzęboszewska - 2006 - Civitas 9 (9).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32. Problem prawdy w tekstach Jana Szkota Eriugeny.T. Klimski - 1995 - Studia Philosophiae Christianae 31 (1):119-125.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33. Wzmianki o prawdzie w tekstach Honoriusza z Autun.T. Klimski - 1996 - Studia Philosophiae Christianae 32 (1):159-168.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34. Idealizm contra realizm w różnych odmianach obu tych pojęć.Tadeusz Pietrzkiewicz - 1946 - Kwartalnik Filozoficzny 16 (4):351-370.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. Udział semiotyki dwudziestowiecznej w przemianie paradygmatu pojęć estetycznych.Katarzyna Rosner - 1986 - Studia Semiotyczne 14:335-341.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36. Język do celów akademickich. Unikanie osobistego zaangażowania w tekstach naukowych.Grażyna Dydel-Wróblewska - 2010 - Studia Semiotyczne 27:177-184.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Próba systematyzacji okreslen piekna wystepujacych w tekstach sw. Tomasza.Wladyslaw Strózewski - 1958 - Roczniki Filozoficzne 6 (1):19.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38. Refleksje filozoficzne dotyczące etyki życia gospodarczego w świetle rozważań myślicieli starożytnych.Adam Szpaderski - 1999 - Prakseologia 139 (139).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39. Analiza ethosu i wzoru osobowego jako pojęć metodologicznych w pracach Marii Ossowskiej i Maxa Schellera.Barbara Mejbaum - 1989 - Studia Filozoficzne 283 (6).
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40.  8
    Camera obscura w starożytnej Grecji.Kazimierz Mrówka - 2021 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 25.
    Artykuł zawiera prezentację najstarszych zachowanych świadectw w starożytnej Grecji zawierających opis camera obscura. Terminu używa się zamiennie na określenie zarówno zjawiska, jak i urządzenia optycznego wykorzystujacego wspomniany fenomen. Schemat działania jest prosty: promienie światła biegnące od przedmiotu i przechodzące przez niewielki otwór, padają na powierzchnię w zaciemnionej przestrzeni tworząc odwrócony obraz przedmiotu. Pierwsze opisy fenomenu camera obscura pojawiają się w starożytnych Chinach i Grecji. W kulturze greckiej i zarazem tradycji europejskiej, chronologicznie pierwszym zapisem jest tekst zawarty w dziele pt. (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  6
    Stanowisko moralne starożytnych cyników, czyli hartowanie duszy nieprzyjemnością, trudem, niewygodą, bólem.Magdalena Wilejczyk - 2010 - Etyka 43:111-124.
    Cynizm bywa interpretowany na wiele sposobów. Interpretacja przedstawiona w artykule głosi, że cynizm jest etyką postawy i w tym sensie jest wyraźną kontynuacją myśli Sokratesa. Interpretacja ta zostaje odniesiona do tych, które głoszą, że cynizm stanowi perspektywę w patrzeniu na życie, propozycję powrotu do natury, bądź spojrzenie sofistyczne. Cynizm należy postrzegać jako w pełni rozwiniętą filozofię moralności, której korzenie sięgają myśli sokratejskiej i która jest blisko powiązana ze stoicyzmem.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42.  28
    Metafora w języku naukowym - na przykładzie nauk przyrodniczych.Magdalena Zawisławska - 2010 - Studia Semiotyczne 27 (1):45-55.
    Celem niniejszego artykułu jest omówienie niektórych problemów, które występują podczas określania koreferencji w tekście. Analizy takie były prowadzone na potrzeby projektu CORE – Komputerowe metody identyfikacji nawiązań w tekstach polskich. Głównym celem projektu było stworzenie nowatorskich metod i narzędzi informatycznych służących do automatycznego wykrywania anafor i koreferencji w tekstach pisanych w języku polskim. Główny problem z wyznaczaniem faz koreferencji w języku polskim wyłonił się w efekcie kilku czynników. Na poziomie pragmatycznym i semantycznym nie było proste zadecydować czy zachodziła (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43.  10
    Określenie pojęć internalizmu i eksternalizmu etycznego.Wacław Janikowski - 2007 - Etyka 40:130-143.
    We wspołczesnej metaetyce terminami „internalizm” i „eksternalizm” oznacza się wiele rożnych tez, tak rożnych, że „internalizm” w jednym sensie może niemal pokrywać się z „eksternalizmem” w innym sensie, i odwrotnie. Definiuję siedem rodzajów internalizmu/eksternalizmu etycznego: 1) internalizm/eksternalizm racjonalności praktycznej; 2) internalizm/eksternalizm treści; 3) internalizm/eksternalizm sądu; 4) internalizm/eksternalizm oceny; 5) internalizm/eksternalizm w sensie niedookreślonym; 6) internalizm/eksternalizm uznania i 7) internalizm/eksternalizm poznania. Klasyfikacja ta jest jasna i użyteczna. Ilustruję jej stosowalność poprzez ustalenie konkretnego zestawu internalistycznych/eksternalistycznych tez, które powinniśmy przyjąć na gruncie eudajmonistycznego (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  44.  11
    Metafizyka w ujęciu o. prof. Stanisława Ziemiańskiego SJ.Tomasz Duma - 2022 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 28 (2):15-34.
    W artykule autor przedstawia dorobek o. Ziemiańskiego SJ na polu metafizyki. Okazją do tego był jubileusz 90. urodzin, z którego perspektywy można pełniej docenić wkład Jubilata w tę dziedzinę filozofii. Prezentację rozpoczyna przybliżenie kontekstu historycznego kształtowania się myśli filozoficznej o. Ziemiańskiego, gdzie podstawową rolę odegrała filozofia tomistyczna, skoncentrowana w ówczesnych polskich realiach na dyskusji z marksizmem. Dyskusja ta nie sprowadzała się wyłącznie do odkrywania ograniczeń i krytyki marksizmu. Przedstawiciele tomizmu proponowali własną interpretację rzeczywistości, odznaczającą się większym realizmem i bardziej przekonującą (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  21
    W poszukiwaniu realistycznego pojęcia osoby.Andrzej Sołtys - 2020 - Principia 2020:183-207.
    W kontekście wielości pojęć osoby i ich znaczenia dla sposobu organizowania przez człowieka życia jednostkowego i społecznego, sprawą kluczową jest zwrot w kierunku realistycznego pojęcia osoby. W niniejszym studium przeprowadzono krytyczną analizę kilku wybranych relacjonalnych koncepcji osoby z pozycji tomizmu egzystencjalnego. W efekcie przeprowadzonej analizy potwierdzono założoną hipotezę, iż wybrane relacjonalne koncepcje osoby mają charakter aprioryczny, jednakże tylko w odniesieniu do istoty osoby. Studium odpowiada na pytanie, dlaczego analizowane koncepcje nie wyjaśniają samej istoty realnej osoby ludzkiej, a tylko wskazują (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46.  9
    Przebudzanie giganta? Gospodarka indyjska w okresie reform.Benon Gaziński - 2006 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 12:215-236.
    W artykule podjęto próbę syntetycznego uję- cia doświadczeń indyjskich reform gospodarczych zapoczątkowanych w 1991 r. Punktem wyjścia do rozważań nad sukcesami i porażkami trwających od piętnastu lat reform jest niepowodzenie wcześniejszej strategii gospodarczej – prób znalezienia „trzeciej drogi” rozwoju pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem. Doprowadziło to do zwrotu ku reformom rynkowym. Następnie skoncentrowano się na trzech istotnych zagadnieniach: programie naprawczym sektora przedsiębiorstw państwowych, liberalizacji handlu i otwarciu na kapitał zagraniczny oraz wpływie podjętych reform na rolnictwo.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47.  11
    Co w trawie piszczy? Rozpoznanie fenomenu roślinnych źródeł dźwięku pomiędzy ich brzmieniem a znaczeniem.Paulina Janczak - 2022 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 65 (2):285-297.
    W naszym obrazie świata przyzwyczailiśmy się do tego, że roślinność jest niema. Zestawienie pojęć dźwięku i rośliny przywołuje w pamięci szum drzew, odgłos suchych liści, wysokich traw czy łamiących się gałęzi. Wówczas świat flory pobudzony przez wiatr generuje dźwięki. Okazuje się jednak, że te wyobrażenia będą musiały ulec zmianie, ponieważ źródłem dźwięku może być także wnętrze otaczającej nas natury. Ostatnia dekada badań tej materii ujawniła nie tylko odbieranie i wytwarzanie sygnałów akustycznych, ale również reagowanie na muzykę jako właściwości roślin. (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48.  37
    Platońska rzeczywistość pojęć matematycznych.Roger Penrose - 1991 - Zagadnienia Filozoficzne W Nauce 13.
  49.  12
    Odmiany panteizmu – W świetle historii tego pojęcia.Lech Ostasz - 2021 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 26:89-112.
    W pierwszej części artykułu dokonano analizy pojęcia „panteizm”. Ze względu na stosunek pojęć „bóstwo” i „byt/świat” wyróżnione zostały następujące stanowiska: 1) bóstwo jest częściowo w sobie i jest częściowo we wszystkim; 2) bóstwo jest w całości we wszystkim; 3) wszystko jest w bóstwie, bez wyczerpywania jego zakresu i treści; 4) wszystko jest w bóstwie, wyczerpując jego zakres i treść. W drugiej części artykułu przytoczono poglądy ilustrujące i pogłębiające analizy wyjściowe. Poglądy te zaczerpnięto z literatury filozoficznej, teologicznej i pięknej: z (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50. Multimodalny model mentalny znaczeń w instrukcyjnych aktach dialogowych.Konrad Juszczyk - 2011 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 5.
    Artykuł przedstawia studium konstrukcji konceptualizacji w instrukcyjnych dialogach zadaniowych (IDA). Celem studium jest opis różnych form odwzorowań znaczeń w IDA. Materiał badawczy pochodzi z korpusu nagrań komunikacji multimedialnej w polskich dialogach zadaniowych. Do modelowania multidmodalnych odwzorowań znaczeń zastosowano teorię stapiania pojęć. Analiza przykładów pokazuje jak Podający Instrukcje konceptualizuje przestrzenie mentalne i w jaki sposób przyczynia się do budowania przestrzeni mentalnych u Odbierającego Instrukcje. Zakończeniem artykułu jest propozycja multimodalnego modelu mentalnego aktu dialogowego.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 929